czwartek, 9 lipca 2009

siła w sztukach walki (Karate)

Apropo dywagacji na budo.net.pl o sile uderzenia.

Zastanówmy się jakie uderzenie rękoma jest w karate najsilniejsze.
Przeanalizujmy trzy techniki:

Giaku zuki (prawy prosty)
Mawashi Empi Uchi (łokciem po łuku)
Ushiro Uraken Uchi (popularnie back fist)

Skąd się bierze siła uderzenia? A raczej co powoduje, że cios jest skuteczny?
Co to znaczy skuteczny?

Powiedzmy, że technika w maksymalnie krótkim czasie przekazuje maksymalnie dużo Energi w cel.

Jakie uderzenie jest "silne" i skuteczne?
SZYBKIE - to podstawa
MASA która jest przyspieszana musi być odpowiednio duża - też podstawa

A więc im szybciej, im większa masa tym skuteczniej.
Ale to tez skrót olbrzymi bo dochodzimy do odległości.
Wiadomo wszak, iż im dłużej będzie masa nabierała prędkości tym więcej energii kinetycznej uzyska i więcej jej przekaże a więc dystans przy uderzeniu musi być idealny.

Giaku zuki
Sławni mistrzowie, nie tylko karate byli znani z tego, że często przeciwnicy przewracali się po ciosach do przodu (np. Itosu). Jak to się działo? Ano tak, że uderzenie to nie pchnięcie. W idealnej sytuacji chcemy aby cała energia "weszła w cel". Pchnięcie powoduje, że cześć energii ginie.

A teraz trzeba rozłożyć dwa pierwsze czynniki na fragmenty.
Szybkość.
Tu dużą rolę ma siła mięśni szybkich nóg, bioder, brzucha, klatki piersiowej, ramion i innych.

Masa
Masa jest parametrem technicznym według mnie. Dzięki odpowiedniej technice jesteśmy w stanie użyć w czasie uderzenia maksymalnej masy własnego ciała.

Ważne są tu takie rzeczy jak, skręt bioder, praca ciała w kierunku uderzenia, odpowiedni wyprost ramienia, nie po łuku tylko po maksymalnie możliwej Lini prostej. Na samym końcu uderzenia przez ułamek sekundy, w czasie by cała energia przekazana została do celu musi nastąpić usztywnienie ciała, tak aby energia się nie cofnęła. (np uderzmy tak samo mocno wałkiem z np drewna i z gąbki. Gąbka się wygnie i energia w ogóle nie zostanie przekazana.

Do tego dochodzą pewne sztuczki np. dodanie ruchu nadgarstkiem podobnego jak przy uderzaniu młotkiem, obniżanie pozycji aby znaleźć dodatkowa masę w uderzeniu itp.

Mawashi Empi Uchi
Inaczej jest ciutkę jest siła generowana przy uderzeniu Łokciem czyli Empi.
Tu moc bierze się z dużej sztywności tej części ciała oraz większego ruchu obrotowego bioder. Jest to uderzenie z grupy uderzeń miażdżących. masa łokcia i przedramienia są przekazywane w cel, zazwyczaj w głowę. uderzenie łokciem w tułów jest o wiele mniej skuteczne między innymi z uwagi na położenie łokcia i ramienia.

Uderzenie takie jest bardzo popularne w boksie tajskim i w UFC, szczególnie w parterze. W walce w pozycji stojącej trudno je skutecznie i poprawnie technicznie wykonać mimo, że uchodzi za jedno z najmocniejszych uderzeń rękowa.

Ushiro Uraken Uchi
Uderzenie wykonuje się poprzez obrót całego ciała. Ręka uderzająca pokonuje bardzo dużą drogę, w okół tułowia. Zyskuje dzięki temu dużą ilość energii kinetycznej.
Technika stosowana jest przede wszystkim w klasycznym Kickboxingu.
Mimo, dużej energii, powierzchnia uderzająca pozostaje mocno elastyczna i uderzenie traci sporo ze swej pierwotnej siły.

CDN

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz